Özne Eki 1 ve bu/şu/o
        Korecedeki en zor konunun özne ekleri olduğunu düşünüyorum.Koreceye ilk başladığımda okuduğum bir kaç yazıda bu eklerin cümlenin anlamını değiştirmediğini okumuştum bende ' o zaman niye öğreneyim 'demiş vede öğrenmemiş timde bir sürü koreliyle nette olsun yüz yüze olsun konuşurken bu ekleri kullanmadım hiç biri neden kullanmıyorsun yada anlamadık demediler o halde bile korecemi çok beğeniyorlardı.Geçenlerde öğreneyim dedim tanıdığım bir koreli ablama anlatmasını istedim türkçe bildiği için sağ olsun türkçe anlattı ama anlaması o kadar güç bir konu ki anlayamadım:D denizlide misafir ettiğim bir koreliye sormuştum oda şöyle demişti 'bunu koreliler anlayabilir sadece hatta koreli gençlerin bile anlaması güç olabiliyormuş'öyle dedi :D Ben şuanda sadece özne eki 1 deki anlattığım ekleri kullanıyorum diğer i ve ka eklerini kullanmıyorum günlük hayatta ama özne eklerini kullanmak yada kullanmamak sizin isteğinize kalmış:D  özne eklerini gerçekten kavrayan birisi varsa bana mail atabilir ve o kişinin adıyla buraya nasıl ayırt edeceğimizi yazabiliriz..

Özne Eki 1


Genel durumu anlatırken özne ünsüz ile biterse -은 ,ünlü ile biterse -는  eki kullanılır.
 제렌입니다. Ben cerenim.


그 사람 학생입니다.O kişi öğrencidir.

우리 한국어를 배웁니다. Biz korece öğreniyoruz.

BU/ŞU/O - 이/저/그

Bu(이),

Şu(저),

O(그) dır.


Özne bir nesneyse eğer:이것 / 저것 / 그것


Saygı gösterilecek biriyse:이분 / 저분 / 그분


Normal bir kişi için(saygılı olmayan samimi sayılır):이 사람 / 저 사람 / 그 사람


Sıfat olarak kullanılması gereken durumda:이 / 저 / 그 

örnek: 이것은 책상입니다. Bu masadır.(nesne)


이분은 터키 사람입니다.Bu türktür.(saygılı kişi)


이 사람은 제 친구입니다.Bu benim arkadaşımdır.(samimi kişi)


이 차는 제것입니다.Bu araba benimdir (sıfat)

2AM - NO 1

Yorumlar

 1. emeğiniz için teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 2. sanırım tam olarak konuyu kavrayamadım -ın ve -nın nelerden sonra kullanılıyo gerekli açıklamalar yapılmış ama ben anlamadım minik bi şee edersen mutlu olurum :)

  YanıtlaSil
 3. Emeğiniz için teşekkürler ! Biraz daha fazla örnek yazabilir misiniz ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yeni ekleyeceğim konulara daha fazla eklemeye çalışacağım.ama hepsini kendim düşünüp yazığım için cümle bulmakta zorlanıyorum konuya uygun

   Sil
 4. 저 hem ''ben'' demek hemde ''şu'' demek . İkisi karışmıyor mu ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok güzel soru:D Ben koreden geliyorum dediğinde Şu koreden geliyorum olmaz çunkü sizin sorduğun 저 yalnız kullanılmaz kullanılsa bile yanlış anlaşılmaz.bizde mesela yaz geldi dediğimizde nasıl mevsim olan yazı anlıyoruz da yazı olan yaz anlamıyoruz aynı öyle.
   hem yukarıda bu-şu-o ya ekler ekledim kullanım yerlerine göre değişiyor eşyadan bahsederken yada bir kişiden bahsederken sonlarına farklı ekler geliyor o ekleri kullanacaksın konuşurkende yazarkende . 저 yalnızda kullanıldığını bi kaynakta rastlamadım doğrusu:D umarım yararlı olmuştur.

   Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Korece Sesli harfler

Korecede Kelimeler Nasıl Yazılmalı?